Земјата соочена со магнетна бура

Слаба магнетна бура започна утрово на Земјата, според Лабораторијата за рендгенска астрономија на Сонцето при Физичкиот институт на Академијата на науките (ФИАН) во Москва.-Во моментов има магнетна бура (слаба, ниво на Г1) во магнетосферата на Земјата“, се соопштува на веб-страницата на лабораторијата.

Појаснето е дека бурата е забележана од околу 6:00 до 9:00 часот по московско време. Сè уште не се дадени податоци за состојбата на магнетосферата на Земјата од 9:00 часот наутро до 12:00 часот.

Постојат пет нивоа во класификацијата. Слаба бура може да предизвика мали нарушувања во работењето на енергетските системи, како и да влијае на миграциските патишта на птиците и животните. Посилните бури предизвикуваат нарушувања во системите за комуникација и навигација, како и прекините на електрична енергија во индустриските мрежи. Покрај тоа, зголемената сончева активност, што обично предизвикува магнетни бури, може да доведе до поларна светлина (Аурора) на географски широчини, појужно од нормалното.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...