Научниците претпоставуваат дека на Венера може да има живот

Група научници под раководство на Сара Сигер од Масачусетскиот технолошки институт објави теоретски модел кој претпоставува дека во сулфурните облаци на Венера може да постојат биолошки организми.Се претпоставува дека втората планета на Сончевиот систем е населена со микроорганизми способно да паѓаат во пониските слоеви на атмосферата преку капки и да создаваат своевидни спори.

Според истражувањето, засега засновано само на хипотеза, дел од тие спори согоруваат во екстремно жешките услови блиску до површината, но голем дел успеваат да се извишат со помош на воздушни струи и да се множат, во своевиден животен циклус.

Според истражувачите, овие микроорганизми на Венера можат да добиваат хранливи состојки додека се наоѓаат во капките, трансформацијата во спори се случува во екстремните услови на ниските слоеви од атмосферата.

Истражувањето е објавено во најновото издание на списанието Astro Biology.

Интересот за истражување на Венера доаѓа со плановите да се испрати постојана лабораторија во високите слоеви на атмосферата каде е забележано присуство на кислород и според научниците, се можни услови за живот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша во продавница.
- Добро утро, имате маргарин?
- Имаме "Добро утро"!
- Добро утро, имате маргарин!!?
- Имаме "Добро утро"!!!!!
- Добро утро, имате маргарин!!!!?
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...