Безос нуди две милијарди долари за да се врати во трката за Месечината

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од две милијарди долари, така што американската вселенска агенција да ја преиспита можноста со него да потпише договор за изградба на возило за слетување на Месечината.НАСА во април тоа му го довери на Илон Маск и неговата компанија „Спејс-Икс“ и ја одби понудата на „Блу ориџин“ на Безос. Договорот предвидува изградба на систем за слетување кој би носел астронаути на површината на Месечината најрано во 2024 година. Иако се очекуваше дека двете компании ќе можат да учествуваат во проектот, Агенцијата, поради недостаток на средства, можеше да додели договор на само една.

НАСА доби само 850 милиони долари од 3,3 милијарди долари што ги побара од Конгресот на САД, за изградба на возило за на Месечината. Во писмото до администраторот на Агенцијата, Бил Нелсон, Безос вели дека „Блу ориџин“, бидејќи „програмата е вратена на прав пат“, ќе го надополни недостатокот во буџетското финансирање со откажување од сите плаќања во износ од две милијарди долари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...