„Spaceship 2“ на „Virgin Galactic“ доби привремена забрана за летови во Вселената

Американската воздухопловна агенција (ФАА) вчера објави дека вселенското летало „Spaceship 2“ на „Virgin Galactic“ нема повторно да лета поради истрагата за инцидент на летот во јули, кога милијардерот Ричард Бренсон – основачот на компанијата, помина неколку минути во Вселената.

-Вселенското летало нема да може да лета додека ФAA не го одобри извештајот за истрагата или не потврди дека проблемите поврзани со инцидентот не влијаат врз општата безбедност, се вели во соопштението.

Во тек е истрага за отстапување од патеката при летот, што беше внимателно проследен од медиумите и којшто требаше да го означи влезот на компанијата во ерата на вселенскиот туризам.

„Spaceship” отстапи од траекторијата одобрена од контролата на летање, на враќањето кон космодромот во пустината во американската сојузна држава Ново Мексико, се наведува во соопштението.

„New Yorker“ завчера објави дека во кокпитот на бродот биле вклучени предупредувања за безбедност за време на летот, укажувајќи на сериозен проблем што би можел да доведе до фатален исход.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...