По три месеци во Вселената кинеските астронаути се вратија на Земјата

Тројцата кинески астронаути денеска се вратија на Земјата. Тие минаа три месеци во Вселената, а тоа е официјално, најдолгото време за кинески вселенски истражувачи.

Није Хајшенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо полетаа од Земјата на 17 јуни. Главна цел на Кинезите беше вселенската станица Тијангонг, која е во изградба. Таа треба да се заврши до 2022 година, а Кина планира таму да испрати уште два тешки модули, покрај сегашниот „Тијанхе“ – секој тежок по 20 тони.

По досега најдолгата вселенска мисија со екипаж на Кина, капсулата за враќање на бродот „Шенжоу 12“ беше забавена при спуштање со голем падобран и конечно слета во пустината Гоби во северна Кина. Сѐ тоа одеше во живо на Кинеската државна телевизија.

Следниот лет со луѓе е предвиден за октомври.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...