ФОТО: Сонцето во своето највеличествено издание

Астрофотограф ја објави најчистата фотографија од Сонцето која што досега била направена.

Ендрју Мекарти постави 150.000 индивидуални слики од Сонцето за да ги пренесе сложените зачудувачки детали од најголемата ѕвезда на Сончевиот систем. Фотографот, кој на Инстаграм е познат како @cosmic-background, ги дефинира ситните кратери и огнените бранови кои се појавуваат на површината на Сонцето.

Процесот преку кој е добиена оваа фотографија е мошне тежок и бара специјален телескоп со два филтри, за да се спречи пожар и фотографот да ослепи.

Дури кога ќе завршам со  обработката на сликата, всушност гледам како таа навистина изгледа.Секогаш ме возбудува фотографирањето на Сонцето, тоа е навистина интересно бидејќи секогаш е различно, вели Мекарти.
Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...