НАСА користи виртуелна реалност како подготовка за идните патувања на Марс

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА се здружува со секторот што го разработуваат и искористуваат потенцијалот на тн. метавселена. Целта се виртуелно-реални симулации на престојот и истражувањата на Марс.Метавселена е хипотетичко прогресивно користење на интернетот како единствен, универзален и тридимензионален виртуелен свет, најчесто дополнет со додатно создадена виртуелна реалност и слушалки, за поголема реалистичност во одредена замислена ситуација.

Интересот за Марс расте, па „Space X“, на пример сѐ повеќе размислува за испраќање луѓе на соседната „Црвена Планета“, но и НАСА работи на тоа. Уште лани се зборуваше дека НАСА разработува имитација во која луѓето ќе минуваат време во „марсовското живеалиште“ создадено на Земјата за да се спознаат околносите при престојот во вонземска средина.

НАСА создаде пет категории симулации на Марс. Тие се наречени: „Setup Camp“, „Scientific Research“, „Maintenance“, „Exploration“ и „Blow our minds“. Последното сценарио се сосредоточува на креативноста и може да се користи за дизајнирање и на најимагинативните и најбизарните замисли.

Предизвикот е отворен за секој што сака да учествува, истакнуваат од НАСА. Теренот со „пресликаните“ марсовски услови за престој, веќе се гради, а во тоа се вклучени 150 тимови од целиот свет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...