Тројцата кинески астронаути успешно се вратија на Земјата

Тројцата кинески астронаути денеска успешно се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на вселенската станица Тијангонг, соопшти Кинеската вселенска агенција.Екипажот, кој од почетокот на јуни беше на кинеската вселенска станица, се приземји во базата Донгфенг во Внатрешна Монголија, во северна Кина во 20:09 часот по пекиншко време, информираше вселенската агенција.

Според медицинскиот персонал, тројцата астронаути меѓу кои е и една жена се чувствуваат добро. Тројцата астронаути од мисијата Шензоу-14, командантот Чен Донг, првата кинеска астронаутка Лиу Јанг и Каи Ксуже, биле задолжени за надзор на последната фаза од вселенската станица што треба да биде круната на амбициозната кинеска вселенска програма.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...