Научници пронајдоа дел од РНК и витамин Б3 во примерок од астероид

Органски молекули се откриени во примероците собрани од „Hayabusa2“ јапонската мисија на астероидот Рјугу, кој се наоѓа во близина на Земјата.Кога истражувачите ги анализирале примероците, собрани од две различни локации на астероидот, откриле урацил, еден од градежните блокови на РНК, како и витамин Б3 или ниацин, кој е клучен кофактор за метаболизмот кај живите организми.

Урацилот е нуклеобаза или соединение што содржи азот. Тоа е една од петте нуклеобази во ДНК и РНК, протеините и молекулите кои содржат генетски информации и клучни инструкции за клетките на живите организми.

Студијата со детали за наодите е објавена во списанието Nature Communications.

Рјугу е астероид богат со јаглерод, во облик на дијамант, кој е широк околу 1 километар. „Hayabusa2” беше првата мисија која врати примерок од астероидот, преку правење на кратер со помош на бакарен “куршум“. Примерокот беше преземен од кратерот во 2019-та и исфрлен во Австралија, откако „Hayabusa2“ помина покрај Земјата во 2020-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...