Научниците открија нова „квази-месечина“ која орбитира околу Земјата

Земјата има нова месечина - или барем „квази-месечина“, открива ново истражување. Квази-месечината е вселенска карпа која кружи околу Земјата, но е гравитациски поврзана од Сонцето.Оваа квази-месечина, наречена 2023 FW13, е откриена со помош на телескопот Pan-STARRS на врвот на вулканот Халеакала на Хаваи и е една од неколкуте познати квази-месечини.

Експертите мислат дека древниот космички придружник бил во близина на Земјата од 100 п.н.е. и ќе продолжи да ја обиколува нашата планета уште најмалку 1.500 години.

Квази-месечините, кои се познати и како „квази-сателити“, често изгледаат како да орбитираат околу нашата планета слично како нашиот природен сателит Месечината.

Но, им е даден префиксот „квази“ затоа што тие се гравитациски врзани за Сонцето наместо за Земјата, наместо обратно како што е случајот со Месечината.

2023 FW13 е различен од нашата Месечина бидејќи орбитира надвор од Земјината „ридска сфера“, регионот околу планетарното тело каде што неговата сопствена гравитација е доминантна сила што ги привлекува сателитите.

Ридската сфера на Земјата има радиус од 932.000 милји, додека радиусот на 2023 FW13 од Земјата е прилично поголем - околу 1,6 милиони милји.

2023 FW13 првпат беше забележан на 28 март од PanSTARRS пред неговото постоење да биде потврдено од неколку други телескопи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...