Астрономите ја открија најстарата црна дупка досега

Астрономите велат дека ја открија најстарата црна дупка досега. Формирана е 470 милиони години по „Големата експлозија” и е откриенa со помош на рендгенски зраци и со користење на телескопите на НАСА.Има „силни докази“ дека при создавањето била мошне масивна и се верува дека тежи помеѓу 10% и 100% од масата на сите ѕвезди во нејзината галаксија.

НАСА рече дека црната дупка е во рана фаза на раст каква што не е забележана досега. Тоа може да објасни како се формирале некои од првите супермасивни црни дупки во универзумот.

Наодите ги потврдуваат досегашните теории дека супермасивните црни дупки постоеле во почетоците на универзумот. Научниците веруваат дека универзумот започнал пред 13,7 милијарди години, што значи дека проценетата старост на црната дупка е околу 13,2 милијарди години.

Црната дупка, пронајдена во галаксијата наречена UHZ1, е 10 пати поголема од онаа во нашиот Млечен Пат, со дијаметар од 14,6 милиони милји.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...