МВС по грешка објави вознемирувачка снимка

НАСА и МВС на YouTube емитуваше аудиоснимка во живо што покажува како член на екипажот страда од последиците од декомпресивна болест.На снимката, женски глас бара од екипажот „да го врати командантот во костимот“, да му го провери пулсот и да му даде кислород, а подоцна вели дека прогнозата за неговото здравје е „лоша“. Неколку ентузијасти го објавија линкот на „Х“ предупредувајќи дека има сериозна вонредна состојба на Меѓународната вселенска станица (МВС).

За среќа, се работи за симулација којашто не требало да стигне до јавноста и објавата на снимката е по грешка. Во соопштението се нагласено дека на МВС нема вонредна состојба!

-Ова аудио е ненамерно и погрешно пренасочено од тековната симулација во којашто членовите на екипажот и копнените тимови се обучуваат за различни сценарија во Вселената и не се работи за вистински итен случај, соопшти контролата на мисијата на МВС.

Декомпресивна болест е онаа предизвикана од меурчиња од азот или други гасови во крвотокот поради промените во атмосферскиот притисок. Ова може да влијае на централниот нервен систем и тоа може да води кон смрт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...