Војската на САД ќе инвестира милиони долари во егзоскелети за супер-војници

Војската на САД има намера своите војници во иднината да ги опреми со моќни егзоскелети кои ќе им овозможат да носат поголем товар и повеќе да се движат без да се заморат.Таа потпишала договор вреден 6.9 милиони долари со Lockheed Martin за развивање на ONYX, егзоскелет кој се носи врз облека и кој веднаш ги претвора војниците во „супер-војници“.

ONYX технологијата е лиценцирана од B-TEMIA, канадска компанија која развива технологија која им го олеснува движењето на луѓето со мултиплекс склероза и остеоартритис, а за која од Пентагон сфатиле дека може и да им помага на војниците да носат повеќе оклоп, оружја и специјална опрема додека се на терен која би тежела повеќе од 45 килограми.Историјата на војската и разните индустрии е преполна со егзоскелети кои ретко кога профункционирале каква што им била иницијалната намена, а ваквата технологија е вистински предизвик да се создаде и да е успешна бидејќи мора брзо да реагира, да е ефикасна и пред сè, безбедна.

Но, идната генерација на актуатори, сензори и системи за вештачка интелигенција сето тоа можат да го овозможат, па можеби и нема да помине премногу време додека овие „супер-војници“ не се појават на бојните полиња.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...