Австралискиот автономен воз е „најголемиот робот во светот“

Рударската корпорација Rio Tinto вели дека автономниот железнички систем наречен AutoHaul кој се развива во регионот Пилбара во Австралија веќе неколку години сега е целосно оперативен, достигнување кое овој систем, според компанијата, го прави „најголемиот робот во светот“.Возот кој пренесува руда е само еден дел од амбициозниот проект за автоматизација кој вклучува роботика и автономни возила кои Rio Tinto сакаат да ги користат за да ги автоматизираат рударските операции.

Првиот тест бил направен порано во 2018-та , а сега системот комплетирал повеќе од милион километри автономни патувања.Како одговор на загриженоста од работничките синдикати, од Rio Tinto ветуваат дека автономниот железнички систем нема да ги елиминира постоечките работни места во 2019-та, иако се очекува дека проектот на подолг период ќе елиминира дел од нив.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...