L’Oreal и Apple со уред за мерење на UV радијацијата

Дали некогаш сте се запрашале дали сте премногу изложени на сонце кога сте на плажа?

Компанијата L’Oreal во соработка со Apple креира сензор наречен „La Roche-Posay My Skin Track UV” – уред без батерии дизајниран да ви каже дали кожата ја експонирате на премногу соларна радијација, т.е ултравиолетово (UV) зрачење.Сензорот во комбинација со мобилната апликација чини $60, се закачува на облеката, на ланче на врат, на чанта и слично и се напојува од сончевата светлина. Еден претходен обид на L’Oreal за сличен уред наречен UV Sense бил во форма лепенка и сензор кои се ставале на нокти.

Овој нов сензор има форма слична на малечка слушалка за во уво и за да функционира не му е потребна батерија ниту пак Bluetooth. Наместо тоа, кога сончевата светлина поминува низ малечкиот „прозорец“ на сензорот, допира до LED детектор, а UV фотоните се складираат во кондензатор.

Вградена во сензорот е и NFC (near-field communication) антена, па така кога смартфонот ќе се доближи до сензорот преку неа се пренесуваат податоците за фотоните во него. Сензорот детектира ултравиолетова радијација, додека апликацијата со патентиран алгоритам ја калкулира изложеноста на кожата на овие зраци и ги прикажува деталите за тоа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...