Facebook доживеа најголем пад во историјата

Facebook проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми. Од компанијата нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали. Исто така, големи проблеми се уште имаат Instagram, WhatsApp и Messenger, апликации кои се во сопственост на Facebook.Првите проблеми се случија вчера околу 17 часот. Иако Facebook се вчитуваше, многумина пријавија проблеми со објавите. Корисниците на Instagram, пак, не можеа да ја рефрешираат насловната, ниту да објавуваат фотографии. Но, утрово од Instagram соопштија дека проблемите се отстранети.

Facebook последен пат имаше вакви големи проблеми во 2008 година. Но, тогаш имаше околу 150 милиони корисници, за разлика од сега – 2,3 милијарди.Компанијата, која претежно се финансира од огласи, соопшти дека истражува до која мерка проблемите се одразиле на огласувачите, со можност евентуално да им се вратат парите.

Меѓутоа, тоа не е единствен проблем со кој се соочи Facebook. „New York Times“ објави дека против Facebook њујоршките обвинители покренале истрага поради лични податоци кои таа социјална мрежа наводно споделувала со други технолошки групи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...