Претставен чип дизајниран првенствено за читање на мисли

Како што самото име сугерира, мозочно-компјутерски интерфејси (BCI - brain-computer interface ) се уреди кои овозможуваат директна линија на комуникација помеѓу мозок и компјутер.Тие се способни за читање на мисли, а истражувањата поврзани со нив постигнаа значаен напредок последниве неколку години, па така сега имаме BCI кои можат мислите да ги претворат во звучни реченици, па дури и да овозможат телепатско играње на Тетрис.

Иако ваквата технологија е сè уште далеку од тоа да биде прифатена од пошироката јавност, нов кинески компјутерски чип конечно би можел да ја доближи до масите.

Како резултат на соработката помеѓу универзитетот Тианџин и една кинеска електронска корпорација бил креиран „Brain Talker”, компјутерски чип специјално дизајниран за користење во BCI.

Сигналите пренесувани и процесирани од мозокот се измешани со многу „позадински звуци“, а овој BC3 чип има способност да ги игнорира незначајните нервни електрични сигнали и ефикасно да ги декодира информациите од нив – што значително може да ја зголеми брзината и точноста на мозочно-компјутерските интерфејси.

Bran Talker чипот ја унапредува BCI технологијата, овозможувајќи да е преносна и попристапна за јавноста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...