Flying-V - авион во кој патниците се сместени во крилјата

Авиокомпаниите тестираат разни начини за авионите да ги направат подобри за опкружувањето. Virgin Atlantic неодамна користеше рециклиран отпад како гориво за комерцијален лет, додека Boeing и JetBlue се обидуваат да креираат хибридни електрични авиони.Холандската авиокомпанија KLM Royal Dutch Airlines има сосема различен пристап. Во партнерство со технолошкиот универзитет Делфт тие го развиле „Flying-V” авион со нов радикален дизајн кој патниците ги сместува во внатрешноста на крилјата  и на кој би му било потребно помалку гориво во споредба со класичните авиони.Според пресметките на истражувачите, новиот дизајн на Flying-V би му овозможил да транспортира скоро ист број на патници како Airbus A350, но со користење на 20% помалку гориво.

Причината за тоа е што ваквиот дизајн на трупот на авионот активно допринесува за поефикасно полетување, креирајќи помало аеродинамично влечење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...