Skai летечко такси на иднината

Стартап компанијата од Масачусетс Alaka’i Technologies претстави електрично летало кое може да полетува и слетува вертикално и ја претставува иднината на такси транспортот.Наречено Skai, ова летало кодизајнирано со Designworks (чии сопственици се BMW) е напојувано од 3 водородни горивни ќелии кои можат да генерираат електрицитет за 6-те тивки електрични мотори од 100KW. Може да пренесува товар до 450kg., да превезува 5 луѓе истовремено (вклучувајќи го и пилотот), или 4 со автономна контрола или контролирано од далечина од пилот кој е на земјата.

Опремена со 5G wi-fi, кабината овозможува видик од 180 степени.Придобивките од користењето на водородните ќелии е тоа што тие генерираат нула загадување за време на користењето, а секоја од нив може да биде искористена со 95% капацитет, додека останатите можат да бидат рециклирани со 99% ефикасност.

Дометот на Skai е до 645km., а во воздухот може да помине 4 часа. Доколку има потреба да изврши некоја специфична задача, можат да се додадат дополнителни горивни ќелии кои овозможуваат лет до 10 часа.Сигурноста е голема – неговите 6 ротори немаат комплицирани механизми и доколку еден престане да работи, леталото ќе може безбедно да слета. Доколку повеќе од 2 прекинат да работат, се отвара падобран кој го олеснува слетувањето.

Skai користи врски на податоци со енкрипција со воен стандард и следење на податоците од летот во реално време за секое летало.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...