BioUrban роботско дрво за прочистување на воздухот

Во Мексико загадувањето на воздухот е на исклучително високо ниво. Од време на време Мексико Сити е парализиран од чадот од автомобилите, индустриите, па дури и од блискиот вулкан Попокатепетл.

За да се изборат со ова, група инженери од BioMitech дале предлог за намалување на проблемите со загадувањето, во форма на BioUrban – еден вид на вештачко дрво кое, како и природните, го апсорбира загадувањето и испушта прочистен воздух, а кое би било исклучително корисно за пешаците, постарите лица и велосипедистите.

BioUrban има метална структура и содржи систем способен за инхалирање на контаминираниот воздух преку микро алги, кој со помош на технологијата и преку фотосинтеза го прочистува. Овој процес се врши секојдневно, а според неговите креатори, едно BioUrban роботско дрво врши работа колку 368 вистински дрва.

И покрај сето тоа, ова 4-метарско роботско дрво нема намера да ги замени вистинските, туку само да ги надополнува.

Се планира BioUrban дрвата да бидат инсталирани во поурбани средини каде има многу пешаци, возила, велосипедисти и јавен превоз. Првото вакво дрво ќе биде инсталирано во Пуебла, Мексико, а ќе чини околу $50 000.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...