Апарат за детектирање марихуана преку здивот

Доколку ве запре полицаец и се сомнева дека премногу сте испиле пред да возите, тоа може многу лесно да го провери со апарат кој преку здивот го проценува нивото на алкохол во крвта.Но, доколку се сомнева дека сте консумирале марихуана, тоа не може да се провери на лице место, без дополнителни лабораториски тестови.

Сега, канадската стартап компанија SannTek Labs креираше уред за детектирање на марихуана преку здив, преку анализирање на молекули во него со цел да се одреди нивото на марихуана која била испушена во претходните 3 до 4 часови. Сè уште не е познато дали таа може да се детектира доколку била консумирана преку колачиња или преку електронски цигари.Уредот ја детектира Delta-9 THC, предоминантната психоактивна компонента на канабисот, бидејќи е познато дека оние кои во голема концентрација ја имаат во својот систем имаат нарушени психо-моторни вештини.

Од SannTek планираат уредот да го продаваат на полицијата за помалку од $1000.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....