Војници наскоро би можеле да добиваат инјекции за ноќна визија

Во февруари, тим научници од Кина и САД објавиле дека на глувци им дале способност да гледаат во темнина, со инјектирање на наночестички во нивните очи.Сега, интернационален тим научници објавиле студија во која се објаснува како нивната технологија за ноќна визија би имала воени апликации.

Според нив, војниците би можеле да одберат ваква процедура бидејќи со неа би имале способност да гледаат во темнина без потреба од сегашните гломазни очила/двогледи кои служат за тоа, а воедно истата би била привремена (состојбата траела околу 10 недели кај глувците), во споредба со опцијата за генетски инженеринг каде способноста за ноќна визија би била постојана.Наночестичките би можеле да бидат дизајнирани и да овозможуваат перцепција на радијација, давајќи им на инспекторите и цариниците можност да забележуваат радиоактивни материјали при нивното шверцување.

Сепак, сè уште се работи само за концепт кој е потребно уште да се испитува за да се потврди неговата безбедност кај луѓето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...