Следната генерација на биометриски уреди ќе го слуша звукот на нашите коски

Постојат многу начини на кои модерната технологија може да се искористи за да се потврди дека некоја личност е таа која што тврди дека е - од етаблирани биометриски идентификациски техники како отпечатоци на прсти и препознавање на лице, до поекспериментали како оние кои го корисат отчукувањето на срцето или формата на задникот.Во нова студија истражувачите од ETRI (институтот за истражувања од областа на електрониката и телекомуникациите) во Кореја опишуваат како звучните бранови кои поминуваат низ човечкото тело може да се користат за добивање на позитивна идентификација. Со помош на биоакустично моделирање, возможно е некој да се идентификува според цврстината на зглобовите, тежината на коските или пак кожата – нешто што е тешко, па и невозможно да се фалсификува.

Истражувачите сметаат дека нашето тело е како еден вид на музички инструмент кој има уникатна форма и состав од материјали, а нивната технологија карактеристиките на телото ги проценува преку вибрирање на одреден дел – на пример, дланката – и „слушање“ на звуците кој тој ги произведува при одредени фреквенции.Технологијата моментално се тестира на повеќе од 50 субјекти, а нејзината ефикасност е слична на онаа од најмодерните технологии за скенирање на отпечатоци од прсти или од ирисот на окото.

Разликата е во тоа што со биометриските технологии како скенирање на отпечаток на прст, ирис или препознавање на лице, возможно е да се направат нивни лажни копии бидејќи биометриските системи од тој тип се базираат на структуралните карактеристики кои можат да се ископираат. Новата метода користи карактеристики скриени внатре во телото и екстрахира информации од доменот на фреквенциите, што креира сосема ново ниво на безбедност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...