Somnox робот за спиење

Somnox е мек роботски јастук кој на корисниците им помага полесно да заспијат со тоа што ги имитира моделите на дишење, а е дизајниран да се гушка и да помогне во индуцирањето на бавен, регуларен ритам на дишење.Роботот користи СО2 сензори кои собираат податоци за да одредат дали корисникот е буден или заспан, а потоа ја користат таа информација за автоматски да го адаптира сопственото дишење да е исто како тоа на корисникот, постепено забавувајќи го со тек на време.

Сето ова е базирано на истражувања кои покажуваат дека смиреното дишење ја релаксира амигдалата – центарот за страв во мозокот – правејќи ја помалку чувствителна на стресните хормони.Somnox роботот исто така користи и смирувачки звуци со чија помош го успива корисникот, а може да се поврзе со Android или iOS апликација преку која корисниците ги бираат звуците и моделите на дишење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...