NEON - AI виртуелен аватар на Samsung

NEON е „вештачки човек“ на Samsung кој еден ден би можел „научната фантастика да ја претвори во реалност“, претставен на CES 2020. Се работи за виртуелно битие кое изгледа и се однесува како човек, со способност да покажува емоции и интелигенција.

За разлика од AI асистентите, NEON „луѓето“ не се наменети да бидат ботови кои знаат сè, туку се дизајнирани да разговараат и сочувствуваат како вистински луѓе.

Инаку, проектот е дело на лабораториите STAR, независен огранок на Samsung.

Секој NEON е напојуван од технолошката платформа CORE R3, тренирана да изгледа, се однесува, и има интеракција како вистинските луѓе во реално време. Иако овие „вештачки луѓе„ личат на вистинските луѓе според кои се моделирани, секој дигитален карактер има своја уникатна личност и може да покажува нови изрази на лицето, движења, и дијалози.

Од NEON сугерираат дека, во блиска иднина, секој би можел да лиценцира или да се претплати на NEON како претставник на услугите кои ги нуди, финансиски советник, лекар и сл. Подоцна, тие би можеле да работат и како ТВ водители, па дури и глумци.

На CES 2020 биле претставени вакви AI аватари во „улога“ на студенти, архитекти и стјуардеси и слични, а целта и визијата на нивните креатори никогаш не била да се креира нечија дигитална копија или пак AI верзија на деца или домашни миленичиња.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...