Нараквица за блокирање на „шпионирачки“ микрофони

Тим професори по компјутерска наука од универзитетот на Чикаго креирале специјална нараквица која ги блокира околните микрофони, вклучувајќи ги и оние во паметните звучници и асистенти (Alexa и сл.).Оваа крупна „нараквица на тишината“ во неа има вградено 24 звучници способни за емитирање на незабележливи ултрасонични сигнали, чии високи фреквенции околните микрофони ги детектираат како статика која го маскира секој говор.

Според нејзините креатори, се работи за корисен вид на „одбрана“ – кога сакате да кажете нешто приватно. Нраквицата може да се активира во реално време, а сè што е кажано додека била активна нема да биде снимено на паметните звучници преку нивните микрофони.

Сега засега, оваа „сајберпанк“ нараквица е само прототип, но според истражувачите, би можела да биде произведена за само $20.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...