Протетичка рака хакирана да контролира музички инструменти

Бертолт Мејер, професор по психологија на технолошкиот универзитет Чемниц, бил роден без долниот дел од левата рака.

Пред неколку години, тоа можеби би се сметало како пречка за учење на музички инструмент, но не и сега. Тој вели дека својата протетичка рака ја претворил во „музичка суперсила“ – контролирајќи синтисајзери со мисли.

Напредната i-LIMB протетичка рака која тој ја користи ги претвора електричните сигнали од мускулите во умешни движења на зглобовите и прстите, но со неа било тешко да се контролираат малечките копчиња на синтисајзерите.

Овој проблем, на Бертолт (кој инаку е DJ и продуцент на електронска музика) му дал идеја – да пронајде начин да ја „хакира“ протетичката рака, за да може аудио опремата да ја контролира во неговите мисли.

За да тоа го постигне, инженери од студиото за музичка опрема KOMA Elektronik му помогнале да изработи додаток кој на протетиката може да ја замени механичката дланка.

Наместо да манипулира со објекти, додатокот наречен SynLimb ги преведува нервните сигнали во инструкции за електронски инструменти, преку контролирана волтажа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...