„Твитер“ им дозволи пристап на научниците во нивната мрежа за истражување на коронавирус

Американската компанија „Твитер“ им овозможува на научниците пристап до базите на податоци во нивната мрежа за микроблогирање за употреба во истражувањето на новиот коронавирус, објавија Ројтерс и ТАСС.– Ова е уникатен сет на податоци што опфаќа десетици милиони твитови на ден што ни овозможува да разбереме како се развива глобалниот јавен разговор за невидена криза со коронавирус, вели менаџерот на производи Адам Торнес во објавата на социјалните медиуми.

„Твитер“ е многу задоволен и може да му помогне на светот подобро да ја разбере пандемијата.

Пристапените научници и компјутерски професионалци ќе можат во своето истражување да ги користат податоците на Твитер за пандемијата, ширењето на дезинформации за инфекции, методи за одговор на кризи и мерки за итни случаи.

Исто така, ќе бидат обезбедени алатки за обработка на податоци. Пристапот ќе биде ограничен во согласност со политиката на компанијата за обезбедување лични податоци за здравствени проекти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плакат на бандера:
- Исчезнати се маж и куче... Награда за кучето.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1762. - Умре Џемс Бредли, англиски астроном. По...
1793. - Во Париз е убиен Жан Пол Мара, познат...
1837.- Кралицата Викторија Прва, како прв...
1930.- Во главниот град на Уругвај почна Првото...