Google и Apple: Корона апликацијата нема да ги чува GPS податоците

Компаниите Google и Apple соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на забавување на ширењето на новиот коронавирус.Google и Apple, чии оперативни системи опфаќаат 99 отсто од паметните телефони, објавија минатиот месец дека заедно ќе работат на создавање систем за известување на луѓето кои биле во близина на личност позитивна на Ковид-19.

Двете компании објавија дека примарната цел им е приватноста и спречување на владите да користат систем за собирање податоци на граѓаните.

Системот користи bluetooth сигнали од телефонот за да открие средба со заразено лице, но не користи или чува GPS податоци.

Програмерите на овие апликации минатиот месец истакнаа дека е од витално значење да се дозволи употребата на податоци за GPS локацијата во комбинација со нов систем за пребарување контакти, со цел да следат како епидемијата се развива и да го идентификуваат жариштето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...