Правило 3-6-9-12 за дигитално воспитување на децата

Децата се сѐ повеќе зависни од интернетот, а во светот некаде почнаа да се отвораат и клиники за третман на зависност од лајкови, следачи, внимание и слично.Стручњаци од повеќе земји ги здружуваат силите во обид „да ги спасат“ новите генерации, иако „волшебната формула“ сè уште не е откриена.

Правилото 3-6-9-12 е теорија на Кралскиот австралиски колеџ за педијатрија, кој нуди четири совети за дигитално воспитание на децата.

Тие велат:

Нема употреба на компјутери и телефони до тригодишна возраст.

– Нема интернет до шестгодишна возраст.

– Забранети се видеоигри пред деветгодишна возраст.

– Нема социјални мрежи пред 12-годишна возраст.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...