„Google Maps“ ќе ги насочува возилата по еколошки правци

Апликацијата „Google Maps” како дел од борбата против климатските промени, ќе почне да ги насочува возачите по патиштата за кои се проценува дека најмалку предизвикуваат испуштање јаглерод врз основа на сообраќајот, падините и други фактори, соопшти компанијата.– За околу половина од патиштата, ние сме во состојба да најдеме доволно еколошки податоци со минимално или никакво губење време, рече Расел Дикер – директор за производство.

Во соопштението се вели дека функцијата ќе биде покрената кон крајот на годинава во САД, а потоа и во други земји. Сѐ тоа како дел од посветеноста на компанијата да помогне во борбата против климатските промени, со своите услуги.

,,Google“ прави релативни проценки на емисиите со тестирање на различни типови возила и патишта, потпирајќи се на податоците од Националната лабораторија за обновлива енергија на САД (НЛОЕ). Податоците за патот доаѓаат од проектот „Street View“, како и од воздушни и сателитски снимки.

Од јуни, „Google Maps“ ќе почне со инструкции за возачите низ зони со ниски емисии, каде што некои возила се забранети во Германија, Франција, Холандија, Шпанија и Велика Британија. Следните месеци, корисниците на ,,Maps“ ќе можат да споредуваат автомобил, велосипед, јавен превоз и други начини на превоз на едно место, наместо само да избираат меѓу различни патишта.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...