Ray-Ban Stories: Прва генерација на смарт очила од Facebook и Ray-Ban

Facebook се здружи заедно со Ray-Ban и заедно ја претставија својата првата генерација на смарт очила со две камери, кои ќе им овозможат на корисниците да прават фотографии и видеа додека се во движење.Ray-Ban Stories доаѓаат со двојнa интегрирана камера од 5 мегапиксели, три микрофони и дискретни звучници. Фотографиите и видеата, кои што се прават со овие очила, може да се споделат преку смартфон на TikTok, Snapchat, Facebook, Instagram и други социјални медиуми.

- Ray-Ban Stories се дизајнирани да им помогнат на луѓето да живеат во моментот и да останат поврзани со луѓето со кои што се и со оние со кои што сакаат да бидат. Воведуваме целосно нов начин на кој луѓето можат да останат поврзани со светот околу нив, да бидат целосно присутни во најважните моменти од животот и притоа да изгледаат добро додека го прават тоа, велат од Facebook.Лансирањето на Ray-Ban Stories се смета дека е дел од планот на Марк Цукерберг платформата за социјални медиуми да стане „метаверза“ која се пробива во реалниот свет. Тој претходно рече дека очилата за зголемена реалност (АР) се „Светиот грал“ на „давањето чувство на присуство, кои нема да ве оддалечи од физичкиот свет.

Ray-Ban Stories ќе чинат од 299 долари и ќе бидат достапни во 20 различни дизајни. Ќе може да се купат онлајн и во определени продавници низ Америка, Австралија, Канада, Ирска, Италија и Обединетото Кралство.

Introducing Ray-Ban Stories

Today we're making Ray-Ban history with Facebook. ​ Introducing Ray-Ban Stories, our first generation of smart glasses: the new way to capture, share and listen. ​ #RayBanStories​ Rocco Basilico Mark Zuckerberg

Posted by Ray-Ban on Thursday, September 9, 2021Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...