Роботизирана подвижна куќа на иднината

Многу луѓе го надминаа социјалното растојание поради пандемијата на коронавирусот, па ги напуштија градовите. Така, следниот чекор во слични ситуации може да биде футуристички „подвижен дом“.Луѓето последниве две години, како никогаш досега, се свртеа кон работа од дома или од пооддалечени места. А, и ограничувањата за патувања станаа поостри, па така, голем дел од светското население остана „заробено“ дома. Инспириран од сѐ тоа, бугарскиот 3-Д дизајнер Енчо Енчев создаде свој концептот на роботизирана подвижна куќа што би можела да се поместува на различни терени со помош на шест механички ногарки.

Дизајнерот, вели, сфатил дека луѓето честопати сакаат да ги напуштат градовите и да се населат во поретко населено место вo природа, но притоа им недостига удобноста на домот.

Функционалноста и практичноста на куќата се клучни во замислата. Бугаринот се осврнал и на други важни прашања како што се тежината и енергијата, така што неговиот подвижен дом би се напојувал со електрични мотори, но и помошен дизел-генератор.

Внатрешноста е замислена така што ќе содржи високотехнолошки елементи, па на пр. прозорците во „паметен стил“ да ја блокираат сончевата светлина кога тоа е потребно. Енчев предвидува и мебел и друга паметна технологија, простор за склад, резервоари за вода и енергетски ќелии за жителите да можат да престојуваат удобно без електрична мрежа.

Подвижниот дом засега е само концепт и замисла, но еден ден би можел да стане и реалност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...