Илон Маск поседува 9,2 отсто од акциите на „Твитер“

Извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс-Икс“, Илон Маск сега поседува 9,2 отсто од акциите на „Твитер“, откако за тоа уплати 2,89 милијарди долари. Ова значи дека тој во мигов е најголемиот поединечен акционер во оваа компанија. Инаку, тој е еден од највлијателните корисници на Твитер, со повеќе од 80 милиони следачи.Ова се случува една седмица откако Маск јавно го критикуваше Твитер дека не е доволно демократски насочен. Во анкета потоа, тој ги праша своите следачи дали сметаат дека Твитер „ригорозно се придржува“ до принципот на слобода на говор како алатка „суштинска за функционалната демократија“. Потоа навести дека има план и резултатите од анкетата ќе бидат важни за некои натамошните чекори…

Сега, се чини, можеби се виде што имал на ум – да го промени Твитер однатре. Иако 9,2 отсто од акциите не му даваат моќ радикално да ги промени работите во компанијата, тие ќе му овозможат поголемо влијание врз идните одлуки.

Тој сега има и добра позиција да преговара со Твитер за купување дополнителни акции наредниов период, што на крајот би му овозможило активно и поагресивно влијание врз стратешките одлуки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...