Вкусот на иднината: Робот учи да „вкусува” додека готви

Роботите кои можат да ги заменат готвачите во одреден дел од готвењето не се новина на пазарот. Тоа се претежно роботи коишто работат по даден рецепт и со програмирани количини храна и зачини.Научници од Универзитетот Кембриџ, во соработка со производителот на апарати за домаќинство „Беко“, сега создадоа робот готвач што може да готви, но и да го вкуси и подобри јадењето доколку е потребно.

Роботската рака, инаку дизајнирана за додавање храна и мешање јадења, во овој случај е претворена во „роботски јазик“. Машината, која претходно беше прилагодена да прави омлети, сега може да се обиде и да утврди дали готвеното јадење е доволно солено – преку движења кои имитираат човечко џвакање. Имено, вкусот на храната се менува додека се џвака, па целосна перцепција на вкусот може да се добие само ако се симулира овој процес. Роботот ја мери количината сол во садот, а потоа ќе треба и „да џвака“ за да измери колку е солена. Врз основа на добиените резултати ќе се даде оценка т.е. добиеното јадење ќе се спореди со идеалниот вкус што го одредуваат професионални дегустатори.

Иноваторите веруваат дека ова ќе ги подобри роботските процеси на готвење за храната да биде навистина каква што треба, односно полесно да се прилагоди на различни вкусови.

Од технолошка гледна точка, ова не е голем предизвик. Роботската рака е опремена со сензор кој ја мери соленоста на храната и е програмиран да ја испитува порцијата на неколку места. Читањето трае само неколку секунди, а резултатот може да се искористи за промена на оригиналниот рецепт и подобрување на вештините за готвење на роботите.

Во иднина, според „Беко“ и Кембриџ, на таквите роботи треба да им се даде функција да оценуваат различен тип на храна, т.е. да го прошират опсегот на вкусови за проценка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...