Во еко-иницијативата на Телеком и корисниците собрани над 4000 стари електронски уреди

За секој вратен електронски уред, компанијата ќе засади дрвца во регионите погодени од пожарите

Во еко-иницијативата на Македонски Телеком „Заедно за заштита на животната средина“ којашто почна во март годинава, собрани се над 4000 стари електронски уреди коишто соодветно ќе се рециклираат во партнерство со Нула Отпад.

Оваа акција, која сѐ уште трае, ќе придонесе за намалување на електронскиот отпад, но и за обнова на зелените површини.

За секој вратен електронски уред во која било продавница на Телеком, компанијата ќе засади дрвца во регионите погодени од ланските пожари. Наесен, кога временските услови ќе бидат погодни, ќе бидат засадени 4000 или повеќе дрвца, во зависност од бројот на собрани електронски уреди.

Целта на иницијативата е заедничко делување со корисниците за заштита на животната средина – намалување на штетните влијанија и обнова на природните ресурси.

Оваа заложба е дел од глобалната иницијатива на Дојче Телеком #GreenMagenta којашто се спроведува во 10 земји во Европа. Целта е со заеднички сили да собереме и рециклираме 1 милион стари електронски уреди до 2024 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Хасо отворил аптека. Еден ден морал да оди на службен пат, па го замолил Мујо да го замени. Кога се вратил Хасо од пат го прашува Мујо.
- Се снајде ли!
- Ееее, како не бе!
- И...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1535.- Во Тауер Грин е погубен Томас Мор,...
1885.- Францускиот научник Луј Пастер за првпат...
1893.- Умре Ги де Мопасан, француски писател,...
1971.- Во Њујорк умре Луј Амстронг, познат под...