Закерберг: Новиот ривал на Икс, Тредс има скоро 100 милиони корисници месечно

Новиот конкурент на мрежата Икс (Х), Тредс (Threads) достигна речиси 100 милиони корисници месечно, изјави извршниот директор Марк Закерберг во презентацијата на резултатите од последниот квартал на матичната компанија Мета.Сè што беше претходно познато за развојот на Тредс беше дека услугата достигна 100 милиони регистрации за неколку дена кога беше лансирана на почетокот на јули. Фирмите за веб-аналитика процениле дека бројот на дневни активни корисници и времето што го поминуваат на платформата се намалиле.

Закерберг не даде детали за бројот на дневни активни корисници.

Откако Маск го презеде Твитер, неколку сервиси се обидуваат да им понудат нова платформа на незадоволните корисници на најпознатата мрежа за кратки пораки.

Тредс е прикачен на социјалната мрежа за фотографии и видео на Мета, Инстаграм, овозможувајќи му да допре до веќе постоечките врски помеѓу стотици милиони корисници.

Услугата сè уште не е лансирана во ЕУ, а Мета ги посочува европските дигитални закони како оправдување. Автоматското поврзување на корисничките податоци од Инстаграм и Тредс Мета може да доведе до правни проблеми, сметаат познавачите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...