Американската војска тестира кучиња роботи што можат да стрелаат ракети и носат опрема

Американските маринци тестира кучиња-роботи кои можат да носат тежок товар, да истрелуваат ракети и да прават извидница, соопшти синоќа Фокс њуз.

-Маринците на САД тестираа нова генерација кучиња-роботи кои прават многу повеќе од наредбата „апорт“ и можат да се испратат на бојното поле. Војската се надева дека овие четириножни роботски кучиња во иднина можат да ја подобрат мобилноста и безбедноста на своите војници, наведува телевизијата.

-Роботот куче Го1 на компанијата „Јунитри“... е четириножна машина со вградена вештачка интелигенција. Може да биде опремен да носи на својот грб рачни ракетни лансери, исто може да биде опремен со многу камери, ласера за целење, и друга основна опрема, објаснуваат оттаму.

Машината може да биде употребена за транспорт на тежок товар, да прави извидница на месноста и дури и за огнена подршка.

-Тоа е способно да следи гласовни команди, да трча со брзина до 16 километри на час, да се качува на угорници со наклон до 57 отсто. Тоа исто така без проблем се справува со удар од одвраќање при истрел на 22 милиметарска ракета, јавува Фокс њуз.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...