Google ќе започне со чистење на неактивните сметки

Ако имате стара сметка на Google што сакате да ја задржите, но не сте ја користеле во изминатите неколку години, ќе биде потребно повторно да се најавите на неа за да спречите нејзино бришење според политиката за неактивна сметка на Google.Новите правила беа објавени во мај, кога од Google најавија дека ќе започне со бришење сметки во декември 2023 година. Оттогаш, Google почна да испраќа е-пошта на засегнатите корисници велејќи дека сметките ќе бидат подготвени за бришење од 1-ви декември.

За да биде јасно, Google не потенцира дека ќе ја избрише секоја сметка почнувајќи од петок. Компанијата вели дека планира да преземе фазен пристап, „почнувајќи со сметки кои биле креирани и никогаш повеќе не се користеле“. Но, сега изгледа како добро време како и сите други да се уверите дека вашите стари сметки се во ред за да не ризикувате и да изгубите важни податоци.

Во многу случаи, едноставното најавување треба да биде доволно за да се задржи активна сметка на Google уште две години. Google, исто така, вели дека читањето или испраќањето е-пошта, користењето на Google Drive, гледањето видео на YouTube, преземањето апликација од Google Play Store, користењето на Google Search или користењето на „Најави се со Google“ за да се најавите на услуга од трета страна се работи што се смета како активности според нејзината политика за неактивни сметки.

Откако ќе се најавите, би било добра идеја да бидете сигурни дека имате пристапна адреса на е-пошта за враќање поврзана со вашата сметка. Тоа е затоа што Google вели дека ќе испрати повеќе известувања на двете засегнати сметки на Google, како и нивните адреси на е-пошта за враќање за да предупреди за претстојното бришење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...