Уапсен поради виртуелна кражба

Еден холански тинејџер е уапсен поради наводна кражба на виртуелен мебел од собите на Хабо Хотел, тродимензионална мрежа за дружење, социјализација и игри.

17 годишниот е обвинет за крадење на виртуелен мебел купен со вистински пари во вредност од 4000 евра. Полицијата испрашува и неколку момчиња од 15 години кои ги посочил сопственикот на вебсајтот. Се мисли дека овие тинејџери пренеле украден мебел во нивните Хабо соби. Претставникот за јавност на компанијата Сулаке која го води Хабо хотелот изјавил: "Обвинетите преку лажни Хабо сајтови ги наведувале своите жртви да им ги предадат своите лозинки. Во Хабо како и во многу други виртуелни светови измамување туѓи лични информации како што се лозинките е проблем веќе подолго време. Вакви измами се случувале во многу земји но ова е прв случај кога полицијата преземала акција".

Хабо корисниците може да креираат свои ликови, да ги декорираат своите соби и да играа голем број различни игри. Сето ова се прави со помош на Хабо кредити кои се купуваат со вистниски пари.

Ваквите постапки се сметаат за кражба бидејќи мебелот е платен со вистински пари. Едниствен начин да се биде крадец во Хабо е да се дознаат корисничките имиња и лозинките на други луѓе. Со туѓи информации крадецот може да се логира и да земе мебел што не е во негова сопственост.


6 милиони луѓе месечно низ 30 земји ја играат Хабо Хотел. Виртуелните кражби се загрижувачки во виртуелните светови. Во 2005 година еден Кинез беше избоден до смрт поради украден меч во виртуелна игра. Неговиот соиграч го убил одкако дознал дека го продал мечот што овој му го позајмил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...