Call of Duty 4 најпродавана игра

Според податоците за минатата година, Call of Duty е најпродаваната игра. Продадени се повеќе од 7 милиони примероци од нејзиното прво претставување во ноември 2007 година.

Меѓу најпродаваните е и третата верзија на Halo. Од Microsoft изјавуваат дека Halo 3 заработила 170 милиони долари само во првите 24 часа. Оваа игра го постави рекордот за најголема заработка во првите 24 часа на еден производ за забава. Со ова го сруши рекордот кој го држеше филмот Spiderman 3.

И Microsoft призна дека Call of Duty: Modern Warfare го надминал Halo 3 како најпопуларна игра на xbox Live според корисниците. Дoстигнувањето е уште позначајно поради фактот што Call of Duty беше презентирана во јавноста за прв пат 6 недели после Halo 3.

„Многу сме возбудени поради оваа победа, особено кога имаше толку силна конкуренција во 2007 година“ изјавуваат творците на Call of Duty 4. Играта е достапна за PC, PlayStation 3 и xbox 360.

Играта ги следи приказните на американските и британските „специјалци“ во Русија и Средниот Исток и ја доби престижната награда во индустријата на видео игри "Best Action game".

{ИР}Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...