Microsoft со отворени закани до Yahoo

Софтверскиот гигант Microsoft му постави ултиматум на управниот одбор на Yahoo во рок од три недели да постигнат задоволувачки договор, во спротивно директно ќе се обратат до акционерите, се вели во писмото испратено од компанијата Бил Гејтс.

Во дописот, Microsoft се заканува со непријателско преземање на компанијата, потег кој ги изненади претставниците на ИТ круговите. Заканите следат откако Yahoo во февруари ја одби понудата на Microsoft со зборовите „понудата ја потценува вистинската вредност на компанијата“, одговор веројатно кој ги разбесни челните лица во Microsoft.

Според одредени аналитичари, ваквиот пристап може дополнително да му наштети на Microsoft, особено ако се земе предвид дека од почетокот на самиот процес вредноста на акциите на компанијата изгубија 10 отсто од својата вредност. Се предвидува дека ваквата отворена војна, во која со сигурност не може да се предвиди победникот, може да трае неколку години.

(Д.Т)Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...