Стигнува Envy 133 - потенок од MacBook Air

Компанијата Voodoo PC, произведувач на ексклузивни компјутери за гејмери, сега во сопственост на HP), најави нов десктоп компјутер и интересен лаптоп, кои ќе се најдат во продажба веќе следниот месец.

Лаптопот го носи називот Envy 133 е наменет за деловните корисници, а треба да претставува конкуренција на MacBook Air и Lenovo ThinkPad X300. Понудени се процесорите Core 2 Duo SP7700 (1,8 GHz) и SP7500 (1,6 GHz), и двата со 4 MB L2 cache и 800-мегахерциен FSB. Чиповите наводно се со иста модифицирана изведба како Core 2 Duo процесорите кои се вградени во MacBook Air.

Лаптопот е потенок од Air (куќиштето од карбонатни влакна е дебело 0,7 инча), но го има истиот 13,3-инчен WXGA екран со LED осветлување и интегрирана графичка карта X3100. Доаѓа во комплет со 80-гигабајтен класичен хард диск, но и со 64-гигабајтен SSD.

Гејмерскиот десктоп компјутер Voodoo Omen поседува одлично дизајнирано куќиште од брусен алуминиум, со вграден 7-инчен LCD, заедно со засега најсилниот достапен хардвер. Процесорите се Core 2 Extreme QX9770 (3,2 GHz) или QX9650 (3,0 GHz), до 8 GB Corsair DDR3 меморија на 1600 MHz како и сите опции на сегашните и најавените Nvidiа SLI и ATI CrossFire графички конфигурации. Освен класичните дискови (до 3 TB капацитет), може да се вградат и шест 64-гигабајтни SLC SSD дискови Samsung со вкупен капацитет од 384 GB.

Компјутерите се достапни во куќишта во различни бои и детали, а цената останува адекватно висока. Почетната цена на Envy се движи од 2.100 американски долари, а Omen од 6.500 па се до 20.000 долари, колку што чини најопремената изведба.

(Д.Т)Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...