Нова генерација на ботнет спам филтри

Британската компанија за ИТ безбедност и контрола Sophos објави дека Email Security and Control понудата од сега ќе вклучува и Sender Genotype, нова технолошка генерација на филтрирање, креирана да ги елиминира ботнет спамовите.
За разлика од традиционалните филтрирања, кои се базираат на претходно препознавање на праќачот, Sender Genotype ефикасно го идентификуваат сомнителното однесување на различни IP адреси, автоматски  ги блокира и не дозволува да се поврзат со мејл системот на Sophos корисникот.

Според новите податоци добиени во текот на 2008 година, SophosLabs™ проценува дека ботнет мрежата го шири речиси 90 отсто од спамот на глобално ниво. Проблемот е во тоа што спам ботовите се појавуваат онлајн само неколку минути, колку да ги испратат пораките на различни адреси, а притоа користат динамички доделени IP адреси и низок проток на сообраќај. Ова им овозможува полесно да ги заобиколат традиционалните филтри.

Sophos Sender Genotype го надмина овој проблем со помош на мониторинг на конекцијата и до одбивање на оние кои ќе се утврди дека се ботнет конекции. Дури и ако се нови или непознати IP праќачи (ново-креирани ботови) кој никогаш претходно не праќал пораки, може да бидат блокирани благодарене на најновата технологија на Sophos.

Sender Genotype е бесплатен. Корисниците на Sophos Email уредите и PureMessage for UNIX решенија, оваа нова технологија ќе ја добијат со надградување на софтверот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...