Стартап компанија сака да пече кафе во Вселената

Вековите технолошки напредок го усовршиле процесот на печење и подготовка на кафето.

Сега, компанија наречена Space Roasters сака да пече кафе во Вселената, бидејќи смета дека е време да се револуционизира процесот на печење на кафе со помош на вселенска технологија.Нивниот план е да се користи топлината креирана за време на повторно влегување на леталата од Вселената низ Земјината атмосфера, за што креирале специјално дизајнирана капсула во која ќе бидат сместени зрната кафе и која ќе биде насочена од Вселената назад кон Земјата на која ќе слетува со помош на падобран.

Една шолја кафе направено од вака испечени зрна ќе чини околу $500, под услов Space Roasters да пронајдат компанија која ќе се согласи да им ја лансира нивната опрема во Вселената. Моментално, за тоа се водат дискусии со Rocket Lab и Blue Origin.Многумина сметаат дека не само што крајниот продукт е апсурдно скап, туку и опремата за печење кафе би зафаќала скапоцен товарен простор во идните вселенски мисии кој може да биде исполнет буквално со било каков друг научно значаен проект.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби