Прекрасни фотографии од некои од најдобрите нуркачки локации низ светот

Низ светот постојат многу нуркачки локации кои се на листата на сите истражувачи и авантуристи, без разлика на нивото на нивните нуркачки вештини.

Од Бахамите, па до Антарктикот, еве некои од тие локации прикажани преку фотографии од книгата „100 нуркања во животот“ на Кери Милер, сликани во преку 60 земји на 6 континенти за National Geographic.

1) Rapid Bay Jetty, Австралија - морско коњче сликано во овој прекрасен залив во јужна Австралија


2) Тубатаха, Филипини - гребенот Тубатаха е дом на 90 проценти од видовите на корали кои ги има само на Филипините.


3) Национален морски парк, Куба - карипските гребенски ајкули патролираат низ водите на овој парк.


4) Национален парк Вакатоби, Индонезија - овие води изобилуваат со колоритни корални гребени.
5) Ѓаволска скривница, Флорида - нуркачи се подготвуваат да се спуштат во водите на оваа пештера во САД.
6) Антарктик - нуркачи ги истражуваат фасцинантните подводни формации лед на Антарктикот.
7) Огромна сина дупка, Белизе - вака изгледа оваа нуркачка локација од птичја перспектива.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби