Германскиот циркус Roncalli ги замени животните со 3D холографски слики

Германскиот циркус-театар Roncalli ги замени животните со 3D холографски слики кои прикажуваат слонови, коњи, па дури и риби.Roncali циркусот кој e основан во Германија во 1976-та сега сака да го еволуира традиционалното искуство при посета на циркус на имагинативен и креативен начин - со креирање на холографски слики кои ја исполнуваат арената широка 32 метри и длабока 5 метри, овозможувајќи видливост од 360 степени за да целата публика може да ужива во спектаклот.

За да го постигнат посакуваниот ефект, агенцијата на Roncalli наречена TAG/TRAUM во соработка со компанијата Bluebox инсталирала вкупно 11 ZU850 ласерски проектори за креирање на холографското искуство. Инсталацијата била комплетирана со 11 BX-CTA03 сочива кои овозможувале проекторите да бидат позиционирани подалеку од арената, за што поголема флексибилност.Сега, илјадници посетители можат да уживаат во ова необично циркуско искуство, со проекции на коњи кои галопираат околу арената, и слонови кои стојат на глава.

Овој концепт се гледа како еден од начините циркузите да останат релевантни, во време кога сè повеќе го губат бизнисот поради разни причини – од кои една е потенцијалот за сурово однесување кон животните.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби