Уште еден Кинез казнет зашто фрлил монети во мотор на авион

Кинески државјанин што по првпат решил да патува со авион, е казнет бидејќи фрлал метални парички во моторот на леталото на авиокомпанијата Лаки Eр.Лу Чао (28) ќе треба да ѝ плати 17.800 долари на кинеската компанија. Момчето призна дека лани во февруари фрлал монети во моторот во авион на аеродромот Анквинг Тјанцушан во источна Кина. На суд се појавил во август потоа, а пресудата е изречена неодамна.

Притоа, застапниците на Лаки ер тврдеа дека направената штета е поголема од 17.600 долари.

Неретко се случува Кинез да фрли парички во моторот – „поради среќен лет“, односно поради суеверие. Лу во судскиот процес сепак истакна дека компанијата треба да ги предупредува патниците да не фрлаат метални парички во авионите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби