Во Хонг Конг користат роботи за дезинфицирање на метро вагоните

Како реакција на коронавирусот, властите во Хонг Конг користат роботи за дезинфицирање и чистење на вагоните на метрото.Роботите имаат големина на мини-замрзнувач и се способни автономно да се движат низ вагоните и да ги прскаат со водород пероксид. Наместо комплетно да ги заменат луѓето кои чистат, роботите се наменети да им асистираат во чистење на малечките дупки и простори кои се тешко достапни.

Тие можат да се контролираат од далечина од 20 метри, или пак автоматски да се движат по претходно поставен план. На еден робот му се потребни околу 4 часа за чистење на воз од 8 вагони, а во план е употреба на 20 вакви роботи со цел да се осигура безбедноста и комфорот на патниците.

Кинеските власти користат поголеми автономни возила за дезинфицирање на улиците и за испорака на медицински материјали, а досега Хонг Конг успешно се бори со вирусот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби