Австралијци пронајдоа две грутки злато вредни речиси 200.000 евра

Копачи од Австралија, за рок од само неколку, часа пронајдоа две огромни грутки злато во вредност од безмалку 200.000 евра.Грутките со вкупна тежина од 3,5 килограми се пронајдени во еден ден во близина на рударскиот град Тарнагула во сојузната држава Викторија. Брент Шенон и неговите роднини Пол и Итан Вест се пронаоѓачите. Тие, по неколкумесечно чекање за дозвола, почнале да копаат во подрачје што дотогаш не било истражувано.

Според познавачи, грутките би можеле да достигнат и до 30 отсто поголема цена ако некој колекционер се заинтересира за нив.

Најголемата грутка злато што досега е откриена е онаа од јануари 2013 година. Тежеше 5,5 килограми и беше пронајдена близу Баларат, на еден час возење од Тарнагула.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби